Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 07-08.2013
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami, które ukazały się w czasopiśmie Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja:
mgr Ireneusz Hałas, mgr Tomasz Senderek
Okiem Specjalisty …..Kinesiology Taping
Artykuł dla zarejestrowanych użytkowników. Czytaj więcej…
.mgr Ireneusz Hałas, mgr Tomasz Senderek, dr Małgorzata Fuchs
Plastrowanie Dynamiczne (Kinesiology Taping)
Procedura Medyczna (ICD-993.3812) wykorzystywana w terapii restrykcji powięziowych u dziecka z rozpoznaniem twardziny ograniczonej.
Twardzina układowa (systemic scleroderma), inaczej sklerodermia, to zaburzenie tkanki łącznej, które dotyczy skóry, narządów wewnętrznych oraz naczyń.
Rezultaty:
- Uzyskano zwiększenie bezbolesnego zakresu ruchomości w stawie ramieniowym
- Zmniejszyła się nadwrażliwość sensoryczna zmienionej chorobowo okolicy stawu ramienno-łopatkowego
- Uzyskano poprawę ruchomości skóry w okolicy stawu ramienno-łopatkowego oraz drugiego palca ręki.
Artykuł dla zarejestrowanych użytkowników. Czytaj więcej…
mgr Ireneusz Hałas, dr Małgorzata Fuchs, mgr Tomasz Senderek
Przykłady zastosowania metody Kinesiology Taping u dzieci z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego.
Rozwój ruchowy człowieka odbywa się według genetycznie zaprogramowanego planu. Poszczególne funkcje pojawiają się w określonym wieku, w określonej kolejności po sobie i według bardzo sprecyzowanego wzorca, Powikłania okresu płodowego i okołopłodowego często wpływają na opóźnienie rozwoju ruchowego (1,5).
Podsumowanie:
Zastosowanie plastrowania dynamicznego (kinesiology taping) daje możliwość wspierania funkcji stawów i poczucia ciała. Nie zauważono negatywnych odczuć skórnych małego pacjenta. Również mało znaczące były reakcje alergiczne ze strony skóry – spowodowane bardziej nieprawidłowym dbaniem o plaster niż samą reakcją plastra na kontakt ze skórą. Najważniejszym wskazaniem jest to, że terapia trwa 24 godziny na dobę, więc ma to wpływ na budowania czucia proprioceptywnego.
Rezultaty:
- Uzyskano poprawę czucia ciała w zakresie zmian w rozkładzie napięcia mięśniowego.
- Plastrowanie dynamiczne wpłynęło na odwrażliwienie sensoryczne okolic mięśnia trójgłowego łydki oraz przedramion z dłońmi. Zmniejszyła się zasadniczo nadwrażliwość sensoryczna wyżej wymienionych okolic.
Artykuł dla zarejestrowanych użytkowników. Czytaj więcej…
mgr Tomasz Senderek, mgr Karol Sitarz, prof. nadzw. dr hab. n. med. i n. kf. Zbigniew Śliwiński, mgr Ireneusz Hałas, mgr Jacek Piechowicz
Wpływ metody Kinesiology Taping na postawę ciała w mechanizmach mięśniowo-powięziowych.
Kinesiology Taping stanowi rozwinięcie japońskiego systemu kinesiotapingu. Zasób możliwości diagnostycznych, odniesienie do funkcjonowania organizmu opartego na mechanice powięziowej i układu łańcuchów czy też ciągów mięśniowych oraz analiza dysfunkcji posturalnych stanowią ogromną różnicę pomiędzy pierwotnym wykorzystaniem gotowych aplikacji (kinesiotaping) a obecnie najbardziej rozpowszechnionym w Europie podejściem do metody kinesiology taping.
Podsumowanie:
Na podstawie przeprowadzonej oceny u 23 osób w stabilizacji z przewagą linii tylnej stwierdzono różnicę w głębokościach lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej od wpływem aplikacji techniki kinesiology taping.
Przeprowadzona ocena wykazała możliwość modyfikacji postawy za pomocą aplikacji i może być wykorzystana w celu redukcji objawów wynikających z dysfunkcji posturalnych. Analiza problemu pacjenta to nie tylko ocena miejsca objawu i najbliższych części ciała, lecz także ocena dotycząca dysfunkcji posturalnych, z jakich objaw może wynikać mimo relatywnie odległego położenia.
Spojrzenie na objawy pacjentów przez dysfunkcje posturalne daje nowe możliwości zarówno diagnostyczne jak i terapeutyczne. Należy uwzględnić wartość metody kinesiology taping w roli reedukacyjnej dla funkcji po usunięciu zaburzeń strukturalnych.
Artykuł dla zarejestrowanych użytkowników. Czytaj więcej…
mgr Tomasz Senderek, mgr Karol Sitarz, mgr Michał Dylewski, prof. nadzw. dr hab. n. med. i n. kf. Zbigniew Śliwiński, mgr Ireneusz Hałas
Kinesiology Taping w terapii pooperacyjnej pacjenta z uszkodzeniem splotu ramiennego – studium przypadku.
Możliwości kinesiology tapingu w specyficznych sytuacjach, stanowiące wyzwania terapeutyczne, gdy mechaniczne stworzenie potencjału ruchowego wymaga wsparcia terapeutycznego dla budowania, kreowania i wykorzystania potencjalnej funkcji.
Podsumowanie:
Wykorzystanie techniki kinesiology taping w usprawnianiu pacjenta z uszkodzeniem splotu ramiennego pozwala na intensyfikowanie realizacji zadań wynikających z innych systemów terapeutycznych. Stanowi zwiększenie możliwości funkcjonalnych pacjenta przez aktywizowanie struktur czynnych na każdym etapie usprawniania. Należy uwzględnić wartość metody kinesiology taping w roli reedukacyjnej dla funkcji po przeprowadzonym zabiegu przeniesienia mięśnia, który umożliwił jego czynność
Artykuł dla zarejestrowanych użytkowników. Czytaj więcej…